Szanowni Państwo,
w tym roku po raz kolejny otworzą się przed nami bramy lubuskiego, muzycznego Edenu. Przed nami jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, upowszechniającego znajomość muzyki dawnej oraz jej wykonawców i instrumentarium.

Z wielką radością przyjęliśmy informację, że wydarzenie powraca do swojej przedpandemicznej formuły. Słuchacze ponownie będą mogli przekonać się, jak twórczość epoki średniowiecza, renesansu czy baroku brzmi na żywo, w przestrzeniach zabytkowych obiektów. Wiemy z poprzednich edycji festiwalu, że są to wrażenia niepowtarzalne. Rajskie dźwięki zabrzmią nie tylko w Paradyżu, ale również w Świebodzinie, Międzyrzeczu, Gorzowie Wlkp. i Letnicy, a także poza granicami województwa lubuskiego – w Jerzmanowej k. Głogowa. Z pewnością tak duży zasięg festiwalu przyczyni się do tego, że znów zostanie przełamane stereotypowe myślenie o muzyce dawnej jako dziedzinie dostępnej tylko dla wybranego grona słuchaczy.

Dla wielu Lubuszan „Muzyka w Raju” jest wydarzeniem, na którym muszą się pojawić w trakcie wakacji. Wynika to z zamiłowania do prezentowanej na nim twórczości, ale też pewnego sentymentu – wśród mieszkańców naszego regionu są osoby, które uczestniczyły w festiwalu już od dziecka i wzrastały razem z nim.

Tym, co decyduje o wyjątkowości „Muzyki w Raju”, jest również dobór repertuaru koncertowego i artystów. Wyróżnia się przede wszystkim różnorodnością – obok rozpoznawalnych już wykonawców, jak skrzypkowie Jesenka Balic Zunic i Davide Monti, orkiestra Kore czy klawesynistka i flecistka Corina Marti znalazło się miejsce dla festiwalowych debiutantów m.in.: gambistki Lucile Boulanger i śpiewaków Cyrila Auvity oraz Lisandro Abadie. W tym roku będzie można wysłuchać aż 46 koncertów.
Między 4 a 21 sierpnia spotkajmy się więc ponownie w muzycznym Raju!

Elżbieta Anna Polak
Marszałek Województwa Lubuskiego