Wszystko wskazuje na to, że będziemy się odtąd spierać, czy w tym roku mamy XVIII czy XIX edycję „Muzyki w Raju”, a co za tym idzie, czy XX edycję świętujemy już w przyszłym roku, czy może dopiero za dwa lata. Najważniejsze jest jednak, że tę edycję w ogóle mamy, że „Muzyka w Raju” powraca w wersji koncertowej, chociaż będzie inna, niż festiwal, do którego przyzwyczailiśmy się przez wszystkie te lata.

Głównym sprawcą zamieszania jest oczywiście pandemia i nie warto specjalnie rozwodzić się nad jej wpływem na kształt tegorocznej edycji naszego spotkania z muzyką dawną, bo łatwo sobie to wyobrazić. Kiedy za mniej więcej dwa tygodnie opublikujemy ostateczny program festiwalu, bez trudu zorientujecie się Państwo, na jakie kompromisy z rzeczywistością musieliśmy się zgodzić. Festiwal będzie na pewno bardziej kameralny i skromniejszy, ale wciąż, tak nam się wydaje, interesujący. Nawiązując do filozofii zapoczątkowanej w roku 2019, koncerty zaprezentujemy w kilku miejscowościach Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i oczywiście w Paradyżu. Wśród programów znajdą się takie, które pierwotnie zaplanowaliśmy na rok 2020 i takie, które już dawno widzieliśmy w programie na rok 2021. Nowością będzie to, że część programów zostanie powtórzona kilkukrotnie. Chcemy w ten sposób umożliwić ich wysłuchanie możliwie wielu słuchaczom w jak najbezpieczniejszych i komfortowych warunkach. Wiemy doskonale, że do poszczególnych audytoriów nie będziemy mogli wpuścić tylu słuchaczy, ile mogą one pomieścić. To jedno z ważniejszych ograniczeń, które musieliśmy uwzględnić.

Bilety na festiwalowe koncerty będą dostępne przede wszystkim w Internecie i w kasach współpracujących z nami instytucji. Sprzedaż biletów tuż przed koncertami będzie ograniczona do zaledwie kilku miejsc i sugerowalibyśmy, by z tej opcji raczej nie korzystać. Prosimy śledzić informacje poświęcone temu tematowi na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Także same koncerty będą musiały wyglądać nieco inaczej i odbywać się ściśle według obowiązujących zasad i regulaminów, które umieścimy w Internecie i będziemy wdzięczni za zapoznanie się z nimi i stosowanie do ich wymogów.

Powracając do koncertowej formuły festiwalu, nie chcemy jednak odwrócić się zupełnie od Internetu. Dlatego w listopadzie zaprosimy Państwa do obejrzenia filmów zrealizowanych w sierpniu, ale także rejestracji koncertów z wcześniejszych lat, które wciąż czekają na swoją premierę.
Prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości i ok. 20 lipca zaprezentujemy Państwu festiwal w jego pełnym kształcie.

Cezary Zych

 
Warunkiem uczestnictwa w koncertach jest zapoznanie się z regulaminem oraz wypełnienie niniejszego oświadczenia o stanie zdrowia.