Zaproszenie Pani Marszałek Województwa Lubuskiego

„Muzyka w Raju” to festiwal, który w ciągu ostatnich 17 lat rozwijał się, zdobywał uznanie publiczności i stał się uznaną marką, także za granicą. Dziś festiwal wchodzi na kolejny, wyższy poziom. Po kilkunastu latach „Muzyka w Raju” rozrasta się o koncerty w innych lubuskich miejscowościach. Po raz pierwszy festiwal będzie trwał aż 16 dni. Koncerty festiwalowe, będzie ich 33, odbędą się nie tylko w pocysterskim klasztorze w Paradyżu. Festiwal rozpocznie się w Żaganiu, potem przeniesiemy się do Letnicy, Świdnicy i Gorzowa Wielkopolskiego. Drugi tydzień festiwalu to już powrót do „raju”, miejsca narodzin.

Co roku powtarzamy, że „Muzyka w Raju” to lubuska marka i kulturalna promocja regionu. To nie kurtuazja, bo pozycja tego wydarzenia w świecie muzyki dawnej, jest coraz silniejsza. Do tego ta atmosfera… Bez zbędnego patosu, niepotrzebnego blichtru, uprzedzeń, stereotypów, to muzyka, która koi i jest pełna zadumy.

Taki jest też nasz region. U nas można zaznać spokoju, odpocząć z dala od miejskiego zgiełku i gonitwy przez życie, podziwiając czyste jeziora czy przechadzając się w aurze tajemniczości po jednym z zabytków. Lubuskie jest spokojne, bezpieczne i tolerancyjne. Co oczywiście nie oznacza, że nie jesteśmy gotowi na wyzwania współczesnego świata.

Życzę Państwu nie tylko niezapomnianych wrażeń muzycznych, ale także znalezienia chwili refleksji, wyciszenia i spokoju na Ziemi Lubuskiej. „Muzyka w Raju” z pewnością nam w tym pomoże.

Elżbieta Anna Polak
Marszałek Województwa Lubuskiego